Kouzelná pohádková premiéra votických ochotníků a čarokrásné rekvizity dětí ze ZUŠ

15.06.2023

Po Lakomé Barce a Dívčí válce se Divadlo Votice zaměřilo na děti a s pohádkou Kouzla noci svatojánské přineslo během června atmosféru kouzel i do votického kina. Prozatím čtyři odehraná představení vzbudila velký ohlas.

"Jsem ráda, že jsem měla možnost vidět úžasné představení Kouzla noci svatojánské. Svět víl a lesních skřítků byl díky skvělému podání všech herců tak uvěřitelný. Těším se na reprízy i nové hry. Jste skvělý tým a jsem ráda, že se divadlo do Votic vrátilo,"

sdílela své nadšení na Facebooku Štěpánka Říhová.

Autorka pohádky Alena Beníšková si přála, aby místní ochotnické divadlo potěšilo děti a dospělé ve Voticích, a tak vymyslela příběh o mladé dívce Johance, jejím tatínkovi, kmotřičce, vílách, skřítcích, dobrosrdečném Vincentovi, ale i o zlé maceše Marianě a knížepánovi. Alena byla nadšena nejen myšlenkou spolupráce votických ochotníků a dětí ze Základní umělecké školy, ale i možností sledovat, jak pohádka pod vedením zkušené režisérky ve spojení s nadšenými herci během zkoušek postupně vzniká a jak její slova, do té doby pouze na papíře, ožívají. 


"To, co teď prožívám díky pohádce pro Divadlo Votice, je vlastně taková moje autorská pohádka, o které jsem snila, když jsem chodila na kurzy o dramatickém psaní,"

sdělila nadaná autorka a také novinářka.

Premiéra pohádky se uskutečnila 12. června ve votickém kině od 19 hodin. Samotné premiéře ještě předcházelo představení, které ochotníci odehráli již od 17 hodin, a to speciálně pro žáky Základní umělecké školy, kteří se spolupodíleli na tvorbě kulis a rekvizit. Žáci z oboru Plošná tvorba pod vedením Markéty Prodanové vytvořili malovaná zvířátka z překližky, čarokrásné květiny z krepových papírů, kameny, měsíc i hvězdičky, jež byly zavěšené nad scénou z tylového modrého nebe. To z kusů látek sešila paní Eva Jircová.

Ke spolupráci na této pohádce laskavě svolil pan ředitel Milan Včelák a naše ochotnická kolegyně Iva Jirovcová, toho času víla Evelína, si vzala tento společný projekt k srdci a vytvořila pro děti diplomy s poděkováním za jejich práci a úsilí, zajistila rezervace pro rodinné příslušníky na představení a nezapomněla ani na drobné pozornosti pro děti, které pomohla shánět i naše kostymérka Štěpánka Hubičková. Ta všechny okouzlila svou představivostí a umem, když mohli diváci spatřit pohádkové kostýmy. Diplomy s poděkováním slavnostně předal dětem významný host, herec Marian Roden, který našemu ochotnickému kolektivu, stejně jako při předchozích představeních, pomáhal svými laskavými radami během zkoušek, za což jsme mu velmi vděčni. Poděkování patří i panu Jiřímu Prodanovi a panu Honzovi Jirovcovi za technickou výpomoc.

"Pohádka se nám s Emmičkou moc líbila, i když každé z jiného důvodu. Mě zaujaly myšlenky a samotné nastudování. Herci byli opravdu výborní na to, že nejde o profesionály. Navíc je hra textově nabitá, takže to pro ně určitě nebylo jednoduché se naučit,"

svěřila se se svými dojmy PR manažerka Michaela Fialová Rozšafná, která na pohádku vyrazila se svou čtyřletou dcerou. Ta zase obdivovala nádherné kulisy zvířátek a zaujaly ji zejména víly. "Těším se na další hry, které Divadlo Votice nastuduje. Rády zase přijedeme," dodala na závěr mladá maminka.


Režisérka Běla Tesaříková nazkoušela s kolektivem tuto hru ve velmi krátkém čase, zvládli to dva a půl měsíce! Spoluobčané možná ani netuší, na jakých filmech či seriálech se svým poctivým kusem práce spolupodílela, a tak bychom tu rádi zmínili aspoň některé z nich – Život na zámku, Golet v údolí, Expozitura, Černí andělé, Bakaláři a mnoho dalších. "Naše režisérka je pokladem, který se snažíme si zasloužit," shoduje se kolektiv ochotnických herců.

Další reprízy pohádky odehrálo Divadlo Votice ještě 14. června, a to rovnou dvakrát. Představení se konala speciálně pro Základní a mateřskou školu Votice, kdy si Kouzla noci svatojánské užili předškoláci a děti z prvního stupně základní školy.

Srdečně děkujeme všem divákům za přízeň a také těm, kteří nás podporují. Jsme vděční sponzorům Divadla Votice, které uvádíme na našich webových stránkách www.divadlovotice.cz. Zejména Tiskárna Tria Olbramovice, Svět krásy Votice, Jezdecký klub Atrej Buchov, Ing. Josef Paroubek, Logio, s.r.o., Martin Zachař, mar-tin.cz, Jan Januš, Jéčko-net Votice a dalším. Webové stránky včetně našich profilů na Facebooku a Instagramu vytváří a spravuje naše skvělá kolegyně Iva Jirovcová, za což jí patří velké poděkování a tímto Vás zveme k jejich sledování, jelikož tam naleznete aktuální informace o termínech a místech hraní stejně jako fotografie či zajímavosti z představení.

"Děkujeme uctivě za veškerou podporu, které se nám dostává a budeme se i nadále snažit dělat divadlo co nejlépe a zlepšovat se."

Kolektiv Divadla Votice

Více fotografií


Autorka článku: Dana Pyszková
Fotografie: Viktor Král